Ariana | Blogger | X X

26.11.2016

Gatunki Muzyczne Book TAGOd około miesiąca nie mogę przeczytać żadnej książki. Czuję, że stoję w miejscu i nie mogę ruszyć dalej. Dlatego też dzisiaj przychodzę do was z luźnym postem, którym jest Gatunki Muzyczne Book Tag, którego oryginał znajdziecie na W Krainie książek. Mam nadzieję, że tego typu wpis od czasu do czasu będzie ciekawym przerywnikiem na blogu. 

Heavy Metal ~ Książka za ciężka abyś, mogła ją przeczytać
Pewnie zabrzmi to śmiesznie, ale wręcz zmuszałam się do czytania cieniutkiego jak trzcina Starego Człowieka i Morze. To nie tak, że nie rozumiem metafory którą posłużył się autor pisząc o wędkarzu i jego przygodach, ale kolejne strony opisujące czynności wędkarskie sprawiały, że w pewnych momentach czułam się zmęczona psychicznie niczym po najgorszej bitwie. Myślę, że nie przeszkadzał mi tutaj brak gwałtownych zwrotów akcji, ponieważ często czytam książki, które ich nie posiadają, ale sposób w jaki została napisana, a który był dla mnie bardzo męczący i wręcz nużący.

Death Metal ~  Książka, w której jest dużo śmierci
Dziewiętnaście minut autorstwa Jodi Picoult to niezaprzeczalnie pozycja, w której zginęła duża liczba ludzi. Tutaj, bowiem jeden z głównych bohaterów – Peter wchodzi do swojej szkoły uzbrojony w broń palną i morduje wielu swoich rówieśników. Dlaczego? Żeby poznać motywacje chłopaka musicie przeczytać tę książkę.

Reggae ~ Książka przy której czytaniu byłaś wesoła
Serie Ricka Riordana, w które to autor wplata mnóstwo humoru w dialogi czy w dopowiedzeniach narratora. Dodatkowo jego książki charakteryzują się szalonymi pomysłami zaczerpniętymi z mitologii, trzymającą w napięciu fabułą, ciekawymi zwrotami akcji i mnóstwem cudownych bohaterów. No jak tu nie być wesołą czytając takie pozycje?

Pop ~  Książka tak popularna, że musiałaś ją przeczytać
Fangirl Rainbow Rowell czyli jedna z przyjemniejszych książek młodzieżowych, które przeczytałam w tym roku, a która . Nie jest to pozycja w żaden sposób ambitna czy odkrywcza, ale taka przy której przyjemnie spędza się zarówno gorące letnie poranki jak i zimne zimowe wieczory.

Rap ~ Książka z najlepszymi dialogami
Ponownie musiałbym wymienić książki Riordana, w których dialogi są naprawdę dobrze skonstruowane.  Myślę, że również Cassandra Clare radzi sobie dobrze z pisaniem rozmów, chociaż w Pani Noc czułam już trochę zbędnego patosu.

Emo ~ Książka tak smutna, że cię zdołowała
Wydaję mi się, że dobrym wyborem tutaj będzie Trzynaście powodów Jaya Ashera. Po przeczytaniu tej powieści nie mogłam przestać myśleć o przyczynach samobójstwa Hannah i ludzkiej głupocie. Rozmyślałam o tym jak łatwo ranimy innych nawet tego nie zauważając, jak bardzo jesteśmy skupieni na samym sobie, jak nasze słowa i zachowania mogą łatwo strącić kogoś w przepaść.

Elektroniczna ~ Książka z najlepszą parą
Myślę, że to pytanie jest okrutne. Jak można kazać wybrać matce ulubione dziecko?
Pierwsze pary, które przeszły mi do głowy to: Percy i Annabeth, Will i Nico, Magnus i Alec, Mia i Adam, Brittany i Alex, Eleonora i Park, Natsyja i Josh. Jest jednakże tak mnóstwo świetnych związków, szczególnie dla kogoś kto uwielbia romanse, że na pewno o kimś zapomniałam.

Blues ~ Książka, którą uwielbiasz mimo smutnego zakończenia
Baśniarz. Nie będą mówić tutaj o tym jak ta historia się skończyła, ponieważ odebrałoby to wam całą przyjemność z czytania. Muszę jednak powiedzieć, po raz kolejny, że ta powieść przeszła się w szpilkach po moim sercu i minęło trochę czasu nim zebrał się w całość po jej zakończeniu.

Klasyka ~ Książka z gatunku klasyki, którą uwielbiasz
Mały Książę, czyli ponadczasowa bajka dla dzieci niosąca w sobie mnóstwo symboli. Dla mnie to jedna z tych pozycji, które mogłabym czytać nieskończenie wiele razy, ale nie nudziłabym się ani razu, ponieważ za każdym razem odkrywam w tej krótkiej książeczce coś nowego.

Folklor ~ Książka, w której poznałeś inną kulturę
W Idealnej chemii i Prawie Przyciągania pojawiło się kilka wątków związanych z meksykańską kulturą. Dzięki tym pozycją dowiedziałam się, bowiem trochę o tradycjach ślubnych, skubnęłam temat ciężkiej pracy wykonywanej przez młodzież, poznałam stosunek Meksykanów do ich rodzin… I chociaż było to ledwie poruszenie tematu w kilku zdaniach to myślę, że były to ciekawe dodatki, dzięki którymi przyjemniej te książki się czytało.

Country ~ Książka, której akcja dzieje się we wsi lub w małym miasteczku
Tak zapomniane i niedocenione w Polsce Inne zasady lata, czyli jedna z moich ulubionych książek wszech czasów. Akcja tej książki dzieję się właśnie w niewielkim El Paso w Hiszpanii, gdzie mieszka główny bohater, a później też jego przyjaciel, tutaj też toczyła się większość tej historii.

Rock ~ Książka z najlepszym hardcorowym bohaterem
Zależy co rozumiemy przez hardcorowy. Wydaję mi się że Raffe z Angelfall jako anielski wojownik zasługuje na taki przydomek, nawet jeśli nie jest postacią oryginalną ani szczególnie ciekawą. Chyba to jego pozycja w niebiańskim świecie sprawia, że pokusiłabym go określenie tym przymiotnikiem. 


Dance ~ Książka z wątkiem tanecznym
Chyba nie przeczytałam żadnej powieści gdzie taniec odgrywałby ważną role. W wielu książkach młodzieżowych pokazane są imprezy na których bohaterowie tańczą, jednak nie ma to dużego wpływu na fabułę.


Disco Polo ~ Książka, która ci się spodobała, mimo, iż myślałaś, że będzie inaczej
Nie sięgam po książkę jeśli myślę, że mi się nie spodoba, ale z dużą dozą rezerwy po poprzednim zawodzie twórczością tej autorki podchodziłam do Mechanicznego Anioła. Okazało się jednak, że to pozycja ze świetnym klimatem i ciekawą akcją, choć mam wrażenie że z nieprzemyślanymi bohaterami. Niemniej myślę, że to jedna z ciekawszych książek ze swojego gatunku przynajmniej dla nastoletnich czytelników.

Poezja Śpiewana ~ Książka, w której występuje poezja
W Prawie jak gwiazda rocka występują haiku pisane przez główną bohaterkę i jedną z postaci drugoplanowych. Te krótkie utwory uzupełniały całą książkę, więc myślę że był to bardzo dobry, a dodatkowo ciekawy pomysł autora. Poza tym w Kochając pana Danielsa główni bohaterowie kochają poezję, a co więcej potrafić cytować jej fragmenty.

Rock alternatywny ~ Książka, która miesza wiele gatunków literackich

Cień Wiatru to pozycja, którą zawiera w sobie wątki przygodowe, kryminalne, jak i romans. Wydaję mi się, że w tej powieści autor świetnie poprzeplatał ze sobą różnorakie motywy, tworząc jedną z najlepszych powieści tego wieku. 3 komentarze:

 1. Czyżby Nastya i Josh z Morza spokoju? Uwielbiam tę książkę! ;) I też się męczyłam ze Starym człowiekiem... (a takie to cienkie przecież było ;/) oraz polubiłam Mię i Adama. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem z Morza spokoju, które również uwielbiam. :D

   Usuń
 2. Zaintrygowałaś mnie fabułą "Dziewiętnastu minut" - nie spodziewałabym się po tej autorce takiej tematyki. Co do "Starego człowieka i morza" to chyba każdy ma z tą książką problem... :)

  OdpowiedzUsuń