Ariana | Blogger | X X

03.01.2016

Najlepsze książki przeczytane w 2015 rokuJako, że witamy się już w nowym roku wypadałoby podsumować, co działo się w poprzednim. Rok 2015 był czasem, w którym okazało się, że mój książkoholizm jest trwały i nieuleczalny. Do mojej domowej biblioteczki zaczęły napływać moje ulubione pozycję nadając mojej połowie pokoju trochę duszy. Udało mi się przeczytać około czterdziestu pięciu książek, co jest satysfakcjonującym dla mnie wynikiem jednak mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się przekroczyć próg pięćdziesięciu przeczytanych pozycji w trakcie jednego roku. A jakie książki zachwyciły mnie najbardziej? Zapraszam na mój osobisty ranking.

9# Zakochać się/Love, Rosie


Cecelia Ahern miewa wzloty i upadki w swojej twórczości, jednak powieści wymienione w tym punkcie podbiły mnie całkowicie. Pierwsza książka to historia o niezwykłym poświeceniu dla drugiego człowieka oraz miłości, która nie miała prawa się narodzić. Natomiast druga ta bardziej znana to opowieść o przyjaźni, która przetrwała wszystko, a później przerodziła się w coś silniejszego. Nie potrafiłam dokonać wyboru pomiędzy tymi dwoma powieściami, obie polubiłam zdecydowanie zbyt bardzo.

8# Z innej bajki (cykl)

Śliczna historia z baśnią w tle, w której nic nie jest takie jak nam się wydaję, a bohaterowie są rozrzucani pomiędzy dwoma światami. W kontynuacji dostajemy całą gamę emocji, zostaje dodany też wątek, który podbił moje sercu równie mocno, jak romans Oliviera i Deliach. Książka, którą warto przeczytać aby powrócić do magicznej krainy dzieciństwa i przeżyć wszystko od nowa razem z naszymi ukochanymi bohaterami.

7# Jeśli zostanę (cykl)

Książka którą albo się kocha, albo się nienawidzi. Złamała moje serce, a później swoją kontynuacją rozkruszyła je na miliony kawałeczków. Nie potrafię sprecyzować, czy po prostu przeczytałam tę historię w odpowiednim czasie, czy ma w sobie coś pięknego, ale kocham ją całym swoim biednym serduszkiem.

6# Bez mojej zgody

Autorka jest uwielbiana na całym świecie przez miliony czytelników, oczarowała mnie już przy pierwszym spotkaniu. Pokazała wszystko, co trzeba było pokazać, Stworzyła ludzkich bohaterów i choć każdy przyjmował inną postawę to każdego byliśmy w stanie zrozumieć dzięki podziale narracji na wiele osób. Poruszająca powieść o walce z chorobą oraz o własną wolność , z łamiącym serce zakończeniem, którego nie sposób jest się spodziewać.

5# Trzynaście powodów


Ludzie bardzo często traktują samobójstwo jako temat tabu, a autorzy równie często stawiają sobie za cel moralizacje młodego czytelnika w kwestii wartości życia. Osobiście bardzo nie lubię takiej postawy, która stara się osaczyć mnie ze wszystkich stron abym zaczęła myśleć tak jak chce ktoś inny. Jay Asher na szczęście napisał historię Hannah w bardzo przyjemny sposób. Stworzył zwykłą historię, która odbywa się na co dzień wokół nas i wypełnij ją przemyśleniami Claya. Z pozoru króciutka, niewinna książka wywołała u mnie całe mnóstwo refleksji oraz potok łez, którego nie byłam w stanie powstrzymać.

3# Oddam ci słońce/Złodziejka książek
Oddam ci słońce jest idealną książką dla młodzieży. Przepełniona metaforami, napisana barwnym językiem przy pomocy licznych obrazów tworzy wokół siebie niepowtarzalną aurę magi w dobrze znanym na świecie. Poznacie tutaj trudne relacje panujące w rodzinie i przekonacie się o sile więzi łączącej rodzeństwo.
Złodziejka książek jest historią pisaną przez samą śmierć, historią o byciu człowiekiem w czasach które nam to uniemożliwiają, historią otoczoną ludzką tragedią oraz najszczerszym uśmiechem. Nie tylko fanatycy historii oraz wojny znajdą tutaj prawdę, każdy człowiek zostawi w tej powieści cząstkę własnej duszy.

2# Cień wiatru


Ta powieść przepełniona jest niezwykłą aurą powojennej Barcelony. Przeplatające się tu tajemnice w połączeniu z pięknym, opisowym stylem autora tworzą idealną książkę, stworzoną aby oderwać czytelnika od problemów dzisiejszego świata i wtajemniczyć go w zupełnie (jedynie z pozoru) odmienny dzisiejszemu świat. Wiem, że kontynuacja mnie nie zawiedzie, autor zbyt dobrze potrafi schować moje serce do kieszeni.

1# Grecka i Rzymska twórczość Ricka Riordana

Nie mogłam zatytułować tego inaczej. Zarówno Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Olimpijscy Herosi oraz Greccy Bogowie według Percy'ego Jacksona porwały mnie w zupełnie inny świat. Pełen grozy świat, w którym nikt nie jest bezpieczny. Świat, który stworzył autor jest przepełniony żyjącymi bohaterami, pełnymi emocji, mających własny charakter, będącymi ludźmi, a nie jak to często bywa niezwyciężonymi istotami ze świata magii. I humor autora, który został przekazany głównemu bohaterowi jest świetny zarówno dla tych młodszych, jak i dla tych trochę starszych.


3 komentarze:

  1. Czytałam większość z twojego top 10 ale najbardziej mi się podobało Love, Rose i Percy Jackson ^^
    zapraszam do mnie na niemal taki sam post z najlepszymi książkami ubiegłego roku :)
    http://czytam-pisze-recenzuje-polecam.blogspot.com ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Złodziejka książek" i "Cień wiatru" to jedne z moich ulubionych powieści. Możliwe, że mamy podobny gust. Spróbuję też zabrać się za pozostałe, bo zapowiadają się ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń